Słownik historyczny
terminów gramatycznych online

nosowość

Hasło w cytatach: ˛
Język: polski
Dział: Fonetyka (współcześnie)
EJP 1991, 226 Definicja współczesna

Nosowość (rezonans nosowy) dźwięków mowy jest efektem oddziaływania komory nosowej na akustyczną strukturę dźwięku.

Cytaty

Nie pominę tu ostrzedz, że nasze bąkliwe czyli przez nos wymawiane Samogłoski Ą, Ę, nigdy nie zaczynają żadnego słowa, i odsamocone od Społgłosek nigdy nie stanowią żadnej złogi w Języku [...], zawsze zaś muszą mieć przed sobą jednę lub kilka Społgłosek, aby duszę złogi stanowiły, np. , trę, drą, trzęsę i t. d. [...] Ich czyste a odrębne brzmienie, nie zawadzające u nas, ani o M, ani o N, wykazuje się jeszcze ztąd, że po nich w tyj samyj złodze nigdy nie widać żadnej z 5 Społgłosek: J, L, M, N, R, jako z ich nosowością niezgodnych.

Rhinismus Nosowość, Znosowanie.

Znosowanie, Nosowość Nasalirung, Rhinismus.

Wstępne zwarcie krtani znaczę przez ., brak jego przez '; ˛ wyraża nosowość,  ̯ niezgłoskotwórczość: a więc np. i ̯   to nosowe niezgłoskotwórcze i (nosowe j); płynne bezdźwięczne odróżniam przez , [...].

Nie ma oczywiście mowy o tem, aby na całym obszarze słowiańskim, we wszystkich narzeczach były wymawiane jednakowo, bo — pominąwszy ogólne momenty — nosowość szczególnie usposabia do przesunięć artykulacji, a zastępstwo prasłow. nosówek w poszczególnych językach wskazuje rzeczywiście na różnice dialektyczne.

Daleko częstszym objawem niż zanik nosowości jest jej drugorzędne, etymologicznie nieuzasadnione wprowadzenie, zwłaszcza w nowszym języku i narzeczach.

Zasadniczo jest zrozumiałe, że opuszczenie języczka (uvula), które jest warunkiem nosowości, bardzo łatwo może być pod wpływem poprzedzającej lub następującej nosowej głoski przetrzymane lub wcześniej uskutecznione i w ten sposób na głoskę ustną rozszerzone.

Rynizm, nosowość.