terminów gramatycznych online
słówko prefiks
Język: polski
Cytaty
P. Jakże poznać słowo z dwoch złożone? O. Bo chcąc je rozłączyć, to albo jedno z nich nic nie będzie znaczyć, albo jeżeli oba będą co znaczyć, to by je potrzeba inaczej ułożyć; naostatek to słowo nie ile razy się łączy z imieniem przydatnym zawsze się staje słowo składane (jedno słowo składające), tak jak w Łacińskim in. nap: chcąc rozłączyć następujące słowa: rozpowiadać, obnoszę, przechodzę; pierwsze słowka: roz, ob, prze nic nie znaczą. Te zaś bez-sen-ny, wiele-władny choć mają niejakie znaczenie, chcąc jednak aby miały doskonałe, potrzeba by je tak ułożyc: bez snu, wiele władnący.
IV. W słowach zaś składanych ta część, czyli to słowko, ktore się przydaje, osobną czyni syllabę, nap: nie-spodziany, bez-stronny, ob-taczam etc.
§. 100. Nie ma język polski podobnie jak inne słowiańskie osobnéj formy na wyrażenie najwyższego stopnia przymiotu, lecz zastępuje ją formą wyższego stopnia przyczepiając na początku wyrazu słówko naj: naj - mil - sz(y), najlep - sz(y), naj - wdzięczni- ej sz(y) naj-trudni-ejsz(y).