Słownik historyczny
terminów gramatycznych online

frazes idiom

Hasło w cytatach: frazesy
Język: polski
Dział: Leksykologia (współcześnie)
  • Część II. O etymologii. O terminach grammatycznych (słowniczek łacińsko-polski): Gott/1766
  • O Zgadaniu Części Mowy albo o Syntaxym: Gott/1766
  • O syntaxie: Mal/1700
  • Słownik, tom II (D-G): Dor/1958–1969
Definicja współczesna

konstrukcje idiomatyczne

Cytaty

Frazesy à la moderne. według teráźniejszéj mody. à la renverse opácznym sposobęm etc.

Zebránié niektórych Gállicyzmów to jest Frázesów, któré sie nie mogą słowo w słowo wykłádáć. [...] venir de faire quelque chose. dopiéro bydź po skónczęniu czego. náp. je viens d'écrire [...]. dopiérom pisał [...].

Słowo dawne posiłkuiące thun czynić, nie iest więcey we zwyczaiu, y wyśmiano by mowiącego: ich thue essen iem [...]. Ma iednak swoie właściwe Frazesy od ktorych niegodzi się go odłączać. np. kund thun uwiadomić, weh tun na co boleć [...].

O Frazesach czyli o Właściwym Sposobie Mowienia. [...] Frazesy w niemieckim Języku tak są częste że żaden prawie dyskurs bez nich się obeyść niemoże, chcąc zwłaszcza czystą y właściwą Niemczyzną mowić, y pisać; zkąd niewiadomość onychże, w mowieniu y tłomaczeniu zaraz się wydaie, kto się do Słow polskich przywięzuie. Ponieważ zaś niepodobna rzezc iest wszystkie Frazesy pod iedną Regułę zamknąć, więc uczących się do Dykcyonarzow niemieckich odsyłam; kilka Sposobow mowienia na przykład dawszy. [...] Es hat ein Fuchs den andern gefunden trafił Frant na Franta, trafiła kosa na kamień.

Fraza ż IV CMs, frazie [...] b) «frazes (beztreściwy)»; Wiesz, że to nie są frazy. Twój Tobiasz i śpiewki ostatnie mnie dziwnie się podobały. MICK. Listy I, 460. [...] // L. <gr. phrásis — mówienie, mowa>.