Słownik historyczny
terminów gramatycznych online

myślenie językowe wymawianiowo-słuchowe

Język: polski
Definicja współczesna

Język potoczny to język ogólny, mówiony, jakim ludzie posługują się na co dzień, w swobodnych rozmowach, a więc język mniej staranny od literackiego, z pewnymi cechami regionalnymi. (EJP 159)

Cytaty

W stosunku do tych dwuch rodzajów myślenia językowego i jego uzewnętrzniania, t.j. w stosunku do języka wymawianiowo-słuchowego i do języka pisano-wzrokowego (do pisma), rozróżniamy dwa rodzaje społeczeństw: jednemu z nich właściwe jest jedynie tylko myślenie językowe wymawianiowo-słuchowe i jego uzewnętrznianie, drugi zaś rodzaj [...] posiada także myślenie językowe pisano-wzrokowe i jego uzewnętrznianie.

Jednakowe jest następstwo historyczne zjawienia się języka wymawianiowo-słuchowego czyli języka w ścisłym znaczeniu tego wyrazu i języka pisano-wzrokowego czyli pisma zarówno w życiu zbiorowym społeczności ludzkiej, t.j. i pojedynczych ludów i całej ludzkości: naprzód zjawia się myślenie językowe wymawianiowo-słuchowe i jego uzewnętrznianie i oddziaływanie, a dopiero potym może się zjawić myślenie językowe pisano-wzrokowe i jego uzewnętrznianie i oddziaływanie.