terminów gramatycznych online
myślenie językowe
- Słowniczek: Gaert/1927
- Uwagi przedwstępne o psychologji i socjologji języka: BdC/1915
- Wpływ właściwości myślenia językowego polskiego na psychikę wogóle: BdC/1915
Ucieleśnienie - rozumiane jako zjawisko neurofizjologiczne, obejmujące struktury neuronowe i obszary w mózgu odpowiedzialne za tzw. metaforyczne rzutowanie, procesy łączenia schematów wyobrażeniowych oraz kształtujące ramy odniesienia zorientowane na mówiącego lub na przedmiot postrzegany. Kardela H. (2006) Metodologia językoznawstwa kognitywnego. W: Stalmaszczyk P. (red.) Metodologie językoznawstwa. Podstawy teoretyczne, Łódź: Wyd. UŁ, s. 228
Cytaty
Dzięki istnieniu ruchomych a zmiennych grup wyobrażeń językowych odbywa się w głowach ludzkich proces cerebracji językowej czyli proces myślenia językowego [...].
[...] Oddziaływaniem myślenia językowego na psychikę, t.j. na światopogląd, na nastroje i t.d. ludzi, mówiących danym językiem, t.j. noszących w swej głowie szeregi i grupy wyobrażeń właściwych danemu myśleniu językowemu.
[...] Wszelkiemu myśleniu językowemu właściwą jest dążność do substancjalizacji odbić świata pozajęzykowego w naszej psychice, oraz do tworzenia mitów językowych.
Język, t.j. myślenie językowe, pewnemi swemi stronami jest rozciągły i skurczliwy do nieskończoności, rozciągły i skurczliwy bezgranicznie. Zapożyczenia idą w nim bez przerwy i bez końca, oczywiście dopóki nie nastąpi koniec realnego podłoża myślenia językowego, t.j. śmierć osobnika. Zwłaszcza zapas wyrazów wyrazów powiększa się i kurczy się w indywiduum do nieskończoności w granicach (limitach) między ogarnięciem wszystkiego a całkowitym zapomnieniem.
Mowa wewnętrzna («myślenie językowe»), polega na łączeniu w świadomości wyobrażeń treściowych z formalno-językowemi bez uzewnętrzniania ich z pomocą narządów mowy.