Słownik historyczny
terminów gramatycznych online

ucześnictwo cierpiące przeszłe niedoskonałe

Hasło w cytatach: cierpiące ucześnictwa, przeszłe niedoskonałe cierpiące ucześnictwa
Język: polski
Dział: Morfologia (współcześnie)

Cytaty

Słowa mające przeszły niedoskonały, na ЛЪ. w ucześnictwie cierpiącym przeszłym niedoskonałym przemieniają ЛЪ, na НЪ, na przykład. Читаю czytam, читалъ czytał, читанъ czytany.

Ucześnictwa (Participia) przeszłe (praeterita) niedoskonałe (imperfecta) czyniące ( activa) i śrzednie (et media). Pochodzą od przeszłych niedoskonałych, przez przemianę litery Ъ, albo ЛЪ, na ВШІЙ: Читалъ czytał, читавшій , ten co czytał [...] Cierpiące (Passiva) ucześnictwa (participia) przeszłego (praeteriti) niedoskonałego (imperfecti) kończą się na НЪ, albo ТЪ, i znaczą większą dzieła przeszłego zupełność, niżeli same przeszłe, od których pochodzą.

Przeszłe niedoskonałe cierpiące ucześnictwa cale są w używaniu, jak od nowych Rossyjskich, tak i od Słowieńskich słów pochodzące: Питанный karmiony, вѣнчанный wieńczony.

[Прошедшїя неопредѣленныя страдательныя причастїя весьма употребительны, какъ отъ новыхъ Россїйскихъ, такъ и отъ Славенскихъ глаголовъ произведенныя: питанный, вѣнчанный, писанный, видѣнный, качаной, мараной. Łomonosow, 1757, § 441.]