terminów gramatycznych online
uczestnictwo cierpiące
Język: polski
- Etymologia: SzyPocz/1770, SzyGram/1767
- O etymologii: Mal/1700
- O syntaxie: Mal/1700
- O słowie: Lub/1778
- Zebranie krótkich nauk. Jako te części mowy zgadzać się powinny (O syntaxie): Dąb/1759
Imiesłów przymiotnikowy bierny
Cytaty
Uczęstnictwo Ciérpiącé u Fráncuzów nie ma tylko sam przyszły czás [...], Miány eu.
Uczęstnictwo Ciérpiącé, któré sie téż názywa Supinęm, niby to wywrotkię, jákoby coś ná wznák wywrócónégo, jest prawdziwie ádiektiwęm; á przecię sie pospolicie nie odmięnia.
Uczestnictwo cierpiące, któré sie też nazywa Supinem, niby wywrotkiem, jakoby coś ná wznak wywroconego, jest prawdziwie adjektywem; á przecię się pospolicie nie odmienia.
Tenże sam co jest: Zażywamy Uczestnictwa cierpiącego od słow czyniących pochodzącego dodając mu słowo: jestem [...] będziesz bity, albo bit, bywają bici, bite ettc;
Wydaje się z tej Koniugacyi, iż język Polski nie ma słow, ktore by same przez się cierpiące znaczenie wyrażały; lecz troistym to nadgradza sposobem: I. Do uczestnictwa cierpiącego od słow czyniących pochodzącego dodaje się słowo jestem, albo chcąc wyrazić sprawę często powtarzającą się, słowo bywam, jako jest proszony, bywa proszony. II. Dodaje się słowu Działającemu Zaimek się, jako: uderzam się, ranisz się.
Cierpiące słowo znaczy cierpienie, od innego wynikłe, staje się z ucześnictw cierpiących (ex participiis passivis) i z słowa, есмь jestem, albo бываю bywam.
Ucześnictwa (Participia) przeszłe (praeterita) niedoskonałe (imperfecta) czyniące ( activa) i śrzednie (et media). Pochodzą od przeszłych niedoskonałych, przez przemianę litery Ъ, albo ЛЪ, na ВШІЙ: Читалъ czytał, читавшій , ten co czytał [...] Cierpiące (Passiva) ucześnictwa (participia) przeszłego (praeteriti) niedoskonałego (imperfecti) kończą się na НЪ, albo ТЪ, i znaczą większą dzieła przeszłego zupełność, niżeli same przeszłe, od których pochodzą.