Historical dictionary
of grammatical terms online

zasada

Language: polski

Quotations

Składnia zawiera zasady łączenia wyrazów w mowie.

Okres ten pod względem zasad łączenia zdań, nie jest uchybiony, ale znaczna liczba zdań okréślających, czyni go niejasnym i niełatwym do wymówienia.

[Józef Mroziński] Gdybym pisał naukę języka, nadałbym całej rzeczy inne formy i inny porządek; lecz to nie jest moim zamiarem, ale wyłożyć pierwsze zasady.

Niektórzy pisarze pominęli i ustalone zasady właściwe Komis.[ji] eduk.[acji] i Tow.[arzystwa] Prz.[yjaciół] nauk, jakby tworząc dla siebie nowy świat; stworzą tem samem i dla narodu.

Od wieku zaś XVI-go, począwszy od najpierwszych druków polskich, znika rozróżnianie przypadków narzędnika od miejscownika, i ustala się jedno zakończenie ym (im) dla obu przypadków i na oba rodzaje bez różnicy [...]. Zasada taka przetrwała do końca wieku XVIII-go. Różnicę zakończeń męskich i nijakich spotykamy po raz pierwszy w gramatyce języka polskiego, napisanej przez [Szylarskiego 1770 r.]. Pomysł ten [Szylarskiego] przeszedłby niepostrzeżenie, gdyby go nie wprowadził następnie do swej gramatyki [Kopczyński (1780)].