terminów gramatycznych online
morfologizacja
- Fonetyzacja, morfologizacja, semazjologizacja: BdC/1915
- Historyczna fonetyka czyli głosownia: Rozw/1923
- Słownik, tom IV (L-Nić): Dor/1958–1969
Fonologiczna budowa formy morfemów. Zarówno alternacje morfonologiczne, jak i występujące w danym języku ograniczenia i różnice w dopuszczalnych typach fonologicznej budowy różnych klas morfemów są uwarunkowane morfologicznie. (h: Morfem EJP 229-230)
Cytaty
Semazjologizację i morfologizację elementów fonetycznych możemy objaśnić na przykładzie. Weźmy np. następujące szeregi wyrazów: niosę wiodę wiozę plotę... | niesie wiedzie wiezie plecie... W każdym z tych wyrazów mamy po dwie morfemy: [ńos-ę v́od-ę v́oz-ę plot-ę] | [ńeś-e v́eȝ́-e v́eź-e pleć-e].
§ 93. Drugorzędna (w porównaniu z pierwotnym składem) analiza wyrazów, t. zw. fałszywa dekompozycja i abstrakcja sufiksów. Przez te zjawiska, łączące się z zaznaczonemi w poprzednim paragrafie, przybierają wyrazy często nowy wygląd fonetyczny i powstają odstępstwa od rozwoju bezwzględnie fonetycznego. Są tutaj zarazem przykłady na drugorzędną »morfologizację« elementów fonetycznych.
Morfologizacja ż I blm jęz. «powiązanie pewnych cech fonetycznych z formami gramatycznymi»: Głoskę a tylne słyszy się w wymowie paryskiej w sufiksie -ation w takich wyrazach, jak considération, vulgarisation, prononciation, altération itp., co można by było poczytywać za świadectwo pewnej morfologizacji elementu â. DOR. Gram. I, 81.