Słownik historyczny
terminów gramatycznych online

palatum

Hasło w cytatach: pălātum
Język: łaciński
Dział: Fonetyka (współcześnie)

Cytaty

Pălātum. Podniébienie. Gębá 4. Smák. Humor.

Posuwając się dalej zauważymy wklęsłość: jest to podniebienie twarde (palatum), które w dalszym swym przeciągu, w tylnej części jamy ustnej, mniej więcej za linją łączącą ostatnie zęby trzonowe, zaczyna ustępować przy naciskaniu palca. Tutaj właśnie rozpoczyna się ruchome podniebienie miękkie (velum).

My używać będziemy utartych terminów twardy i miękki lub palatalny i niepalatalny. Wyrażenie polskie podniebienny jest o tyle chybione, że powinno się łączyć jedynie z pojęciem podniebienia twardego (palatum), a nie podniebienia miękkiego (velum), z łatwością więc może prowadzić do nieporozumienia.

Narządy mowne: ★płuca, ★tchawica i jej górna część, t.j. ★krtań. [...] ★Nasada: ★jama gardłowa, ★nosowa i ★ustna: ★wargi (labia), ★zęby (dentes), ★dziąsła (alweole), ★podniebienie: a) ★twarde (palatum), b) ★miękkie (velum), zakończone ★języczkiem (uvula), zamykającym wejście do jamy nosowej. Język; części: a) koniec (apex, apikalny), b) brzeg (corona, koronalny), c) grzbiet (dorsum, dorsalny), d) osada (radix, radykalny).

Palatum, p. narządy mowne.