terminów gramatycznych online
połączenie głosek
Język: polski
Cytaty
W wielu Grammatykach do spółgłosek przydają jeszcze क्ष ksza, lecz tá postać do składanych czyli Kroteł należy, albowiem składa ona połączenie głosek क् k' i ष् sz'.
Wymawiając połączenie apa, obserwujemy najprzód zbliżanie się warg wzajemne, następnie moment zupełnego zwarcia, wreszcie rozwarcie, połączone z mocniejszym lub słabszym wybuchem.
Przy połączeniu rupmy lub rubmy róbmy rzecz się ma odwrotnie: mamy dwa pierwsze momenty głoski zwartej, brak nam trzeciego. Przy połączeniu fstompmy wstąpmy nie zostają wykonane oba krańcowe momenty, a pozostaje się jedynie samo zwarcie.
Połączenie: spółgłoska + f + š daje zanik pierwszej szczelinowej: p'eršy (pierwszy).
Otóż co do tej względności zachodzi duża różnica między stosunkami wewnątrz wyrazu, a w spojeniu międzywyrazowem: w pierwszym przypadku połączenia głosek są stale te same, a więc co do wymawiania ustalone naogół, gdy tymczasem w drugim spojenie tworzy się dopiero za każdym razem na nowo [...].
Dla łatwiejszej obserwacji pożytecznem jest także porównywanie sztucznych połączeń głosek: 1. sas, 2. śas, saś, 3. śaś.
§ 58. Wokalizm zgłosek takich jak kark śmierć polega na lechickim rozwoju pierwotnych połączeń prasłowiańskich, w których obok elementu wokalicznego rolę sonantu grała także lub przeważnie spółgłoska r.