terminów gramatycznych online
szczelina głosowa
Język: polski
- Dialekty języka polskiego: Nitsch/1923
- Fonetyka opisowa: Benni/1923
- Głosownia (Fonetyka): Kr/1917
Cytaty
Ruchome bowiem narządy mówne mogą stykać się ze sobą, albo z nieruchomemi narządami, lub też mogą zbliżać się wzajemnie i wtedy w jamie ustnej tworzy się zwarcie lub szczelina, które napotyka prąd powietrza idący z płuc i które wywołują falowanie tego powietrza czyli dźwięk.
Ruchy języka polegają na większem lub mniejszęm zbliżeniu różnych jego, tylko co wymienionych, części do odpowiednich nieruchomych części jamy ustnej: zębów i podniebienia twardego, lub do ruchomego podniebienia miękkiego. Przytem będziemy odróżniali różne stopnie zbliżenia. Wymawiając szereg głosek a—e—i—s—t: przechodzimy od znacznego oddalenia do coraz mniejszego. Przy s mamy jeszcze szczelinę, dzielącą przód języka od dziąseł i wewnętrznej strony zębów, przy t następuje zupełne zwarcie. Przy przechodzeniu poszczególnych głosek będziemy mieli sposobność dokładnie zapoznać się z różnemi położeniami języka.
§ 19. Podział głosek według stopnia otwarcia.
Ze stanowiska większego lub mniejszego stopnia otwarcia ust przy danej głosce wszystkie głoski można podzielić na cztery grupy. Odróżniać będziemy:
A) Głoski zwarte [...].
B) Głoski szczelinowe, przy których narządy mowy zbliżają się do siebie, tworząc wąziutką szczelinę, np. z f ch [...].
Do istoty więc głosek ź ś należy z jednej strony szczelina środkowojęzykowo-podniebienna, z drugiej strony odpowiednie nastawienie zębów.
Tak samo szczelina przy głoskach szczelinowych ma inny charakter, niż przy płynnych r i l. W pierwszym wypadku mamy do czynienia z tak wąską szczeliną, że powietrze, przeciskając się przez nią, wywołuje wrażenie słuchowe wyraźnego szmeru, tarcia, jak przy f, s i t. d.
Znaki dla dźwięczności schematycznie przedstawiają nam widok szczeliny głosowej w krtani, mianowicie zbliżenie zupełne wiązadeł głosowych — dźwięczność, i rozsunięcie ich — bezdźwięczność. Dwa ostatnie znaki przedstawiają dwie typowe głoski danych kategoryj.
Innym sposobem unikania niewygodnego jest zostawienie szczeliny, ale przeniesienie jej do warg.