Słownik historyczny
terminów gramatycznych online

forma wyrazu

Hasło w cytatach: forma, formy wyrazów
Język: polski
Dział: Fleksja, Słowotwórstwo (współcześnie)

Cytaty

Zdaje mi się, iż w takowym wypadku, należałoby w pisowni źródłosłowów zwracać uwagę na formy wyrazów z nich wyprowadzanych, albowiem same źródłosłowy, jako takowe, w mowie nie są dostrzegane i jedynie są skutkiem (rezultatem) myśli oderwanych (abstrakcyj).

Zamierzamy w obecnéj części gramatyki obeznać się ze wszystkimi odmianami czyli formami, na jakie naginać można tak imię, jak słowo. Ta część nazywa się przeto NAUKĄ O FORMACH (czyli Flexyą albo Morfologią) .

Cały zasób odmian czyli form, właściwych imieniu, nazywa się DEKLINACYĄ. Rzeczowniki zatem, przymiotniki, liczebniki i zaimki deklinują się. Odmiany słowa stanowią przeciwnie KONIUGACYĄ.

Objaśnić to należy w ten sposób, że naturalną skłonnością fonetyczną jest upodobnienie, jednak przeciwdziała mu tendencja zachowania wymowy n ze względu na bliskie formy tychże wyrazów, w których zawsze jest czyste n [...].

Nauka o powstawaniu głosek, ich połączeniach i zmianach nazywa się głosownią. Głosownia opisowa zajmuje się opisem głosek współczesnego języka, natomiast głosownia funkcjonalna bada współczesne wymiany głosek w związku z ich wartością znaczeniową w formach wyrazu.