Słownik historyczny
terminów gramatycznych online

znaczenie dzierżawcze

Język: polski

Cytaty

Znaczenie dzierżawcze mają przyrostki: -i, -a, -e (zwierzęc-y, ptas-i), -ski, -ska, -skie (koń-ski, pań-ski, aniel-ski, wileń-ski, krakow-ski), '-in, -ina, -ino (mat- cz-yn, Tęcz-yn, sędz-ina, hrab-ina), -ów, -owa, -owo i -owy, -owa, -owe (Krak-ów, Częstoch-owa, brat-owa, dyrektor-owa, woł-owy), -owski, -owska, -owskie (syn-owski, żyd-owski).

W wyrażeniach takich, jak: dla jego matki, od jej rodziców, w ich domu itp., formy zaimka: jego, jej, ich mają znaczenie dzierżawcze, przyimek zaś (dla, od do, za, w...) odnosi się nie do zaimka, lecz do rzeczownika.

§ 87. Przymiotniki na -in różnią się tem od innych, że w N. sg. dotychczas zachowują wyłącznie formę niezłożoną; tworzą się od rzeczowników na -a, dawniej tworzono je też od tematów na -i oraz spółgłoskowych, z czego powstało p. macierzyn Fl. (dziś już macierzyński) [...]. Mają one znaczenie dzierżawcze, i jako takie były w użyciu także dla oznaczenia miejscowości, zwykle rodzaju męskiego lub nijakiego w funkcji określenia rzeczownika który uległ elipsie (dwór, gród, siedlisko, pole).