Słownik historyczny
terminów gramatycznych online

system koniugacyjny

Hasło w cytatach: system konjugacyjny
Język: polski
Dział: Fleksja (współcześnie)

Cytaty

System konjugacyjny oparto na nowej ściśle określonej zasadzie podziału, czym, jak sądzimy, udało się nam osiągnąć pożądaną prostotę.

Niekiedy system deklinacyjny (lub konjugacyjny) składa się z form dopełniających się wzajemnie, a utworzonych od zupełnie różnych tematów np. człowiek-a, ludzi-om, (id-ę, szedł-em).

§ 79. Jeżeli w polskim systemie konjugacyjnym uwzględnimy wszystkie poddziały według głównych typów bezokolicznika, otrzymamy 15 pozycyj (w konj. I pozycyj 3, w II — 3, w III — 4, w IV — 3, w V — 2).

Imiesłowy i bezokolicznik zaliczono do systemu konjugacyjnego, gdyż tworzą się one regularnie od każdego czasownika, oraz wchodzą w skład form właściwych czasownikowych takich, jak np. formy osobowe czasu przyszłego lub przeszłego.

Koniugacyjny przym. od koniugacja (w przykładach w zn. 2): Zespół omówionych form strony, osoby, czasu, rodzaju, trybu i liczby składa się na całość form koniugacyjnych. DOR. Gram. I, 241. Ten sam czasownik może mieć w swym systemie koniugacyjnym formy rdzenne i formy rozwinięte. Polonist. 5, 1946, s. 44. // SW.