Słownik historyczny
terminów gramatycznych online

przybranie

Język: polski

Cytaty

Stopień wyższy przy zbiégu przykrych spółgłosek na końcu często zamiast prostégo przybrania zakończki szy musié przybierać iéjszy do ostatniéj spółgłoski ze zmiękczeniem przyzwoitém np. hardy– hardziéjszy, oziębły– oziębléjszy, [...].

Imiesłów czasu teraźniejszego. 80. Formuje się przez dodanie ing do trybu bezokolicznego; w słowach zaś zakończonych na e, odcina się ta głoska przed dodaniem ing, wyjąwszy zakończone na ee. [...] Zakończone na ie, odmieniają to zakończenie na y przed przybraniem ing: to lie, leżeć, lying, leżący, leżąc; to die, umrzeć, dying, umierający, umierając.

§. 390. O znaczeniu tego n przed następującym po niém właściwym S, np. k, g, d, i o powodach jego tu przybrania, niepodobno ze stanowiska powyższych, własnych naszych okazów coś pewnego powiedzieć.

[...] stopień zaś najwyższy, powstaje znowa od stopnia wyższego przez przybranie na początku naj, np. późno, późniéj, najpóźniéj.

Do rzadkich należą formacje rodzaju żeńskiego przez proste przybranie końcówki -a np. gościa rodz. żeńskiego od gość [...].