terminów gramatycznych online
głoska cechowa
Język: polski
Cytaty
Słowa kończące się na przyciśnięte ω czynią 6 społek rozróżnianych przez cechowe głoski w czasach terażnieyszym, przyszłym i zeszłym dokonanym. Te głoski cechowe dobrze poznane tak skazują różnice iednych od drugich, iż według iedney formy prostey na słowie τυπτω mogą się wszystkie czasować.
Słowa 1) zakończoné na ać, zachowując céchową formy swojéj głoskę i, odmiéniają wszędzie a na oi, np. stáć, stoję stoisz itd.
Céchowá głoska Słow for[my] piérw[szej] a 72.
Cechową głoskę zowiemy tę spółgłoskę pierowtną, która w pochodzeniu nie ginie, czasem tylko zamienia się na inną pokrewną, a poprzedza głoski przybywające w pochodzeniu. Zawsze ta spółgłoska znajduje się w ostatniej lub przedostatniej syllabie trybu bezokolicznego.
Słowa polskie dzielą się na Cztéry Formy, podług cztérech głosek cechowych a, e, i, y, w trzeciej osobie liczby pojedyńczej Czasu teraźniejszego, jeśli słowo niedokonane, Czasu zaś przyszłego, jeśli słowo dokonane.
O ile w gramatyce Mrozińskiego najbardziej rozbudowaną część stanowiła fonetyka, to u M. Jakubowicza była nią semantyka i morfologia.
Terminologia. Litera alternans — powinowata, pokrewna, cechowa (s. 208).