Słownik historyczny
terminów gramatycznych online

spójnik przysłówkowy

Hasło w cytatach: przysłówkowe spójniki, spójniki przysłówkowe
Język: polski

Cytaty

II. Spójnik [...]

Spójniki przysłówkowe.

Spójnikami przysłówkowymi nazywamy te wyrazy, które w niektórych razach mogą być i przysłówkami, jak: gdy, skoro, jak, tylko, jużto-jużto, jak-tak, czy, czyl, czy-czy, choć, choćby, że, ażeby, gdyż, lubo, aż, dopieroż, także, tudzież, częścią-częścią, bądź-bądź.

§. 765. Wszystkie takie zdania, do których składu wchodzą przysłówkowe spójniki, jak np. zwłaszcza, mianowicie, szczególniéj, wprawdzie, przynajmniéj, może, często , rzadko , zwyczajnie, po większéj części lub wyrażenia na przykład, to jest itp. uważać należy za złożone i ściągnięte; ale to tylko w takim razie, jeżeli się przysłówek taki nie odnosi do orzeczenia, lecz do jakiéj innéj części zdania.

Porównanie jako uboczne określenie stopnia czyli porównawcze określenie stopnia wyraża się: 1) Porównanie równości przy stopniu równym, a tak samo przy stopniu wyższym, jeżeli takowy ma przy sobie przeczenie, za pomocą przysłówkowego spójnika jak, jako, jakby; np. szybki jak myśl; nie większy jak ty. 2) Porównanie nierówności przy stopniu wyższym, oraz przy słowach, posiadających znaczenie stopnia wyższego: a) za pomocą spójników przysłówkowych: niż, niźli, niżeli, aniżeli [...]. b) za pomocą przyimka — od z przyp. 2., lub nad z 4. przyp. niekiedy także za pomocą samego 2. przyp. [...]. 3) Porównanie nierówności przy stopniu równym albo przy orzecznikach rzeczownych (oraz zaimkowych: czym, niczym itp.) lub słownych określa się przez wyrażenia przyimkowe: w porównaniu (z czym), wobec, w obliczu [...].