Słownik historyczny
terminów gramatycznych online

zastosownik

Język: polski
Dział: Składnia (współcześnie)

Cytaty

Piérwsza działka wyobrażająca istotnik, jakoby piérwszy przypadek zdania, jest ta, która wskazuje istotę odbywającą sprawę czyli sprawotwórczą, a odpowiada na pytanie kto? co? nazwiéjmy ją mianownikiem np.: człowiek (…). Piąta idąca za stosunnikiem, jakoby piąty przypadek, który zawsze z tą częścią mowy bywa połączony, obrazuje stanowisko sprawy co do przestrzeni i czasu, i różnych jéj warunków, objaśnia pytanie kiedy?, gdzie? skąd? dokąd? nazwaną być może zastosownikiem, np.: w kościele — w całym ciągu życia doczesnego.

Zastosownikiem obrazuje się zdanie we względzie stanowiska sprawy co do przestrzeni, co do czasu i rozmaitych warunków, w których sprawa wykonywana.

Zastosownik .... Jedna z siedmiu części zdania piąta z porządku odpowiednia stosunnikowi.

Obok jednak omówionych gramatyk stosujących rozmaite określenia tam, gdzie jeszcze nie było żadnego ustalonego, były i takie, które chciały wywrócić wszystkie, nawet już dawno ogólnie przyjęte. Do nich należał podręcznik A. Morzyckiego [...].

Subiectum — mianownik, praedicatum verbale — sprawomiennik, nominale — jestewnik, obiectum directum — biernik, adverbiale loci — zastosownik, modi — dosprawiennik, attributum — właściwnik.