Słownik historyczny
terminów gramatycznych online

podmiot domyślny

Hasło w cytatach: domyślny podmiot
Język: polski
Dział: Składnia (współcześnie)

Cytaty

Słowo zgadza się z zaimkiem osobistym, lub z innym podmiotem, czy wyraźnym lub domyślnym, w liczbie, rodzaju, i osobie, np. ja byłem, siostra była; w pierwszym razie domyślamy się Konstanty i t. d. w drugim ona.

Uczęstowanie przyjaciół nigdy nie jest milszem, jak gdy im stawiasz owoc własnej swojej pracy. K. B. [...] W 1-em wyrazy główne: Uczęstowanie, podmiot; nie jest, łącznik, milszem, przymiot zdania.[...] W 2-em wyrazy główne: podmiot domyślny: ty; stawiasz opowiednik jednowyrazowy; owoc przedmiot zdania.

[…] Podmioty osoby piérwszéj i drugiéj; nawet i trzeciéj, gdy nim jest nie istotnik, lecz wyrazy ja, ty, on, są domyślne, bo słowo zakończeniami oznacza osoby.

Co do sposobu wyrażania podmiot bywa:

a) Wyraźny, np. Bóg istnieje.— Zima nadchodzi. — Dziecię bawi sie.

b) Domyślny, gdy opuszczamy podmiot jako łatwy do odgadnięcia, lub gdy używamy sposobu nieosobistego, np. Czy Jan kupił konia? — kupił (domyślne Jan). — Przepowiadają ciężką zimę (kto: ludzie).— Przestrzegano mnie.— i t. d.

Kiedy podmiot nazywamy wyraźnym a kiedy domyślnym.

Używamy imiesłowu na: ąc i szy, jeżeli domyślny podmiot zdania imiesłowowego jest ten sam, co w zdaniu główném.

Przy podmiocie domyślnym dowiadujemy się o sprawcy czynności lub o nosicielu stanu z uprzednich wypowiedzi, np. Brak chodził po pokoju. Ręce w tył założył. Brwi zmarszczył.

Powiązane terminy