Słownik historyczny
terminów gramatycznych online

nosówka

Hasło w cytatach: nosówki
Język: polski
Dział: Fonetyka (współcześnie)
Definicja współczesna

Zob. samogłoska nosowa

Cytaty

Nosówka, i, lm. i [...] 2. jęz. samogłoska nosowa.

Głoska, i, lm. i [...] 2. X samogłoska. Troc. G. prosta (= jedną literą pisana). G. składana (= dwiema a. trzema litrami pisana, dwugłoska). G. przez nos (= nosowa, nosówka). G. długa, krótka.

Położenie takie podniebienia miękkiego będzie więc ustno-nosowe. Takich samogłosek nosowych, czyli»nosówek«mamy dwie:

  1. ǫ, jak w wyrazie wąs.
  2. ę, jak w wyrazie kęs.

Toteż z całego tego pasa przejściowego za polskie uchodzić mogą tylko Tworków i Bieńkowice, gdzie w związku z polskiem poczuciem narodowem przejęto mnóstwo wyrazów w formie polskiej, zwłaszcza z nosówkami, z g, z brakiem rzadziej z dyspalatalizacją samogłosek a palatalizacją spółgłosek, np. końcówka 3 os. 1. mn. -ům [...].

Nosówki. § 45. Ogólny przegląd rozwoju i dziejów.

Tak samo w późniejszych zabytkach, aż do dnia dzisiejszego; jeżeli trafiają się niekiedy pewne zmiany w brzmieniu tej końcówki, mają one źródło w czynnikach fonetycznych, dzięki którym e to się pochyla przybierając brzmienie , lub i, y, albo też staje się nosówką pod wpływem następującego nosowego m, a wreszcie niekiedy też oznacza się w zabytkach jako samogłoska długa.

Nosówki, p. samogłoski.

Samogłoski (pełnogłoski, vocales) dzielą się: [...], d) ze względu na udział jamy nosowej: ★czyste (ustne) a, e, i, o, u, y i ★nosowe (nosówki) ę, ǫ.

Nosówka ż III, Im D. -wek 1. «samogłoska nosowa»: Już po XV w. rozszerzył się na Małopolskę wielkopolski sposób wymowy nosówki ę, która dawniej brzmiała w Małopolsce jak a nosowe. Jęz. Pol. 1950, s. 103. Tłumaczyłem, iż nazwisko tego pomorskiego diabła należy wymawiać inaczej niż my to czynimy z pomocą naszej nosówkię”, iż należy w tym wypadku używać trzeciego dźwięku nosowego, niegdyś bytującego w języku polskim. ŻER. Wspom. 45. [...] // L: nosowka.