terminów gramatycznych online
liczebnik spółkowy
Język: polski
- O Liczebnikach: Malin/1869
- O liczebniku: Czep/1871–1872
- Rozdział V. O Liczebniku: Szt/1854
Cytaty
Liczebniki [...] składne albo spółkowe są te, które oznaczają rzeczy, jakoby składane z kilku innych rzeczy: liczebniki te, nie mają pytania, np. pojedynczy, pojedyncza, pojedyncze.
[...] Nadto w języku polskim znajdują się tak zwane liczebniki, że tak rzekę, spółkowe, jako to: samovtór […], to jest osoba, o któréj mowa, odbywá jaką czynność w towarzystwie trzech osób, a ona sama jest czwártą [...].
Wszystkie w § 147 wymienione gatunki liczebników, przyjmujące w mianowniku pojimek j, skłániają się w naszym języku na wzór przymiotników pojimkowych, z wyjątkiem liczebników spółkowych […].
Liczebniki oznaczone dzielą się jeszcze ze względu na ich znaczenie na: a) piérwotne czyli główne (kardynalne), dla tego tak nazwane, iż się z nich inne urabiają, te odpowiadają na pytanie ile? […]; b) porządkowe, wskazujące porządek rzeczy po sobie następujących [...]; c) mnożne albo spółkowe, znaczące ilość rzeczy jednego gatunku, do całości innéj rzeczy należących czyli w niéj powtórzonych [...]; d) społeczne, oznaczające społeczeństwo z wyrażoną liczbą istot [...].