Słownik historyczny
terminów gramatycznych online

słowo dokonane złożone

Hasło w cytatach: słowa dokonane złożone
Język: polski
Dział: Części mowy (współcześnie)

Cytaty

Słowa dokonane są dwojakie, pojedyncze: np. dać, dałem, dam i t. d., rzec, rzekłem, rzekę i t. d. Takich liczba w języku naszym nie jest wielka: i złożone, które formują się ze słów pojedynczych niedokonanych, przez dodanie im rozmaitych przyimków, np. ze słowa niedokonanego pojedynczego: pisać, uformują się słowa dokonane: dopisać, odpisać, napisać, przypisać, przepisać, wypisać, wpisać, zapisać, spisać, podpisać, rozpisać i t. d.

Słowo [...] dokonane złożone ogryźć, wykopać.

[...] Lecz nie tylko piérwiastki, ale nawet piérwotniki urobione pogłosem dlá jinnych części mowy, mogą wchodzić w skłád słowa; np. od przymiotników: daremny [...], urábiają się słowa dokonane złożone: udaremɳę [...] itd. Słów takowych, urobionych od piérwotników pochodnych, samo się przez się rozumié, ściśle rzecz biorąc, piérwotnemi nazywać nie możemy [...].

[…] Jednakże kiedy słowom dokonanym złożonym odpowiadają niedokonane złożone formy częstotliwéj […], to tym jednotliwym złożonym, które oznaczają dźwięk lub ruch, towarzyszące słowa złożone formy częstotliwéj są także słowami dokonanemi […].