terminów gramatycznych online
forma omowna
- O Słowie: Malin/1869
Cytaty
Jednolitą formą słowa nazywámy taką, którá się składá s temátu i s końcówki bezpośrednio, [...] lub pośrednio złączonéj s temátem [...]. Te zaś formy, do których rozwáżaniá obecnie przystępujemy, złożone z jimiesłowu lub trybu bezokolicznego i słowa posiłkowego, nazywać będziem formami złożonemi lub omównemi (formae periphrasticae); takiemi są np. koɦać będę lub będę koɦał, oznaczające czas przyszły niedokonany słowa niedokonanego koɦać, gdzie będę jest czasem przyszłym słowa posiłkowego być.
[...] W tym to celu zestáwiámy ze sobą dlá przykładu niektóre słowa niedokonane z dokonanemi. A poniewáż do spájaniá jednolitych form słównych osobowych potrzebny jest temát słowa, a ten tkwi w 1éj osobie liczby pojedyńczéj czasu teraźniejszego lub przyszłego dokonanego, a do spájaniá fórm omównych potrzebná jest forma jimiesłowu przeszłego i forma trybu bezokolicznego dlá skłádaniá czasu przyszłego niedokonanego, a u słów dokonanych jimiesłowu przyszłego omównego [...]; przeto w tym zestawieniu słów niedokonanych z dokonanemi będziemy je przytáczali w wyżéj rzeczonych trzech formach, to jest: a) w 1éj osobie liczby pojedyńczéj czasu teraźniejszego lub przyszłego dokonanego b) w jimiesłowie przeszłym i c) w trybie bezokolicznym.
[…] W spájaniu słów głównie chodzi o to, aby umiáno urábiać od każdego słowa pojedyńczego wszystkie jego formy mogące być używanemi, tak osobowe, jak i bezosobowe, tak jednolite, jako i składane czyli omówne […].