Słownik historyczny
terminów gramatycznych online

wyobrażenia językowe

Hasło w cytatach: wyobrażenia
Język: polski
Dział: Teoria języka (współcześnie)
  • Elementy myślenia językowego i jego uzewnętrzniania: BdC/1915
  • Uwagi przedwstępne o psychologji i socjologji języka: BdC/1915
  • Wpływ właściwości myślenia językowego polskiego na psychikę wogóle: BdC/1915
Definicja współczesna

Reprezentacje mentalne językowe, np. znaczenia.

Por. hasła: Psychologizm w językoznawstwie (EJO 480-481), Mentalizm (EJO 360-361).

Cytaty

Kompleksy ruchomych a zmiennych wyobrażeń językowych polskich; mniej więcej jednakowe, polskie, objawy wzajemnego oddziaływania między wyobrażeniami językowemi a innemi wyobrażeniami, właściwemi danej psychice; mniej więcej jednakowe, polskie, sposoby uzewnętrzniania wyobrażeń językowych i ich rozbudzania podczas dokonywającego się procesu obcowania międzyjednostkowego; mniej więcej jednakowe, polskie, sposoby rozszerzania i przyswajania sobie nowych wyobrażeń; mniej więcej jednakową, polską, automatyzację ruchów wykonawczych i odbiorczych organizmu.

Nietylko ze stanowiska morfologji języka w obszernym znaczeniu tego wyrazu, ale także ze stanowiska fonetyki, wszelkie elementy językowe, czy to mniej lub więcej złożone, czy też najprostsze i dalej rozłożyć się nie dające, są wyobrażeniami. Na krańcach rozbioru czyli analizy ze stanowiska ściśle językowego znajdujemy wyobrażenia, a więc jednostki psychiczne.

Wyobrażeniom językowym właściwa jest pewna stateczność, ale przeważa w nich ruchliwość i zmienność, i to zarówno gieograficznie, jak i chronologicznie, zarówno w porządku urozmaicenia obszaru językowego, jak i w porządku tradycji, zarówno indywidualnie, jaki i zbiorowo.