terminów gramatycznych online
wyrzucanie głosek, sylab
Język: polski
Cytaty
Polski język, dążąc do podobnego udoskonalenia,ma do tego środki: 1. Zmiękczanie, lub stwardzanie spółgłosek. 2. Dodawanie lub wypuszczanie tychże spółgłosek, lub samogłosek. 3. Zamiany wszelkich głosek podług potrzeby na inne. 4. Wyrzucanie lub dodawanie do wyrazu całych syllab na początku, lub na końcu onego. 5. lnwersye wolniejsze w języku polskim, niż w innych żyjących europejskich; i te dla harmonii mowy są najważniejsze.
Dodawanie, wyrzucanie, lub zamiana głosek pojedynczych, ważném jest bardzo dla harmonii stylu, chociaż pod względem ortografii, mało w tym przedmiocie zostaje do powiedzenia.
GŁOSKI; ich początek i natura, 339; ich zamiana, 422, 431; dodawanie, 427; wyrzucanie, 422, 430; dwojenie, 423.
WYRZUCANIE głosek. Obacz Głoski.
[...] Zmiany spółgłosek są sześciorakie: A. Dorzucanie spółgłosek dla wzmocnienia brzmienia spółgłoskowego. B. Upodobnianie spółgłosek: I. do miękkich samogłosek, czyli miękczenie spółgłosek przed miękkiemi samogłoskami; II. upodobnianie spółgłosek do spółgłosek pod względem dźwięku, czyli 1. miękczenie, 2. stwardzanie spółgłosek przed spółgłoskami; III. upodobnianie spółgłosek do siebie pod względem mocy. C. Zamiana spółgłosek co do narzędzi mownych. D. Zlew dwóch spółgłosek w jednę. E. Wyrzucanie spółgłosek. F. Przestawianie spółgłosek.
Zniesienie zbiegu spółgłosek. [...] Gdy przez utworzenie pochodnika zejdzie się dwie łub więcej spółgłosek, które trudno razem wygłosić, znosi się ten zbieg spółgłosek czworakim sposobem: 1. Przez zlanie się dwóch spółgłosek w jednę. 2 Przez wyrzucenie jednéj lub dwóch spółgłosek. 3. Przez zamienienie odbitéj na nieodbitą [...]. 4. Przez wrzucenie między nie samogłoski.