terminów gramatycznych online
wymowa polska
Język: polski
- Część pierwsza prawideł gramatycznych albo początkowania: Szum/1809
- Część trzecia. Rzecz o słowach: Such/1849
- Fonetyka opisowa: Benni/1923
- Główne przepisy: Łoś/1918
- Przedmowa: Klecz/1767
Cytaty
Rowną pracę podejmują teraz, godni, a szczerze kochający swoją Ojczyznę Synowie, starając się usilnie o doskonałość Polskiej wymowy. A gdy już wiele poprawili błędow, (ktore przez nieostrożność wtargnęły) cieszyć się mogą w kwiecie niezawodnym pracy swojej owocem.
Zbiór wyrazów dla wprawienia się w dobrej i wyraźnej wymowie polskiej.
Inne, w Mianowniku albo zostawiamy z pisownią obcą, albo ich pisownię do wymowy polskiéj stosujemy, albo im zgoła krój polski nadajem; np. [...] Obcą pisownią: Achilles, Diomedes, Diana gymnasium territorium. Polską pisownią: Achiles Dyomedes Dyana gimnazyum terytoryum. Krojem polskim: Achil Dyomed Dyjana gimnazyjum terytoryjum.
Zresztą nie byłoby to wystarczające objaśnienie, gdyż w innych połączeniach już polska wymowa nie jest jednostajna: mówimy etiuda, ale kostjum.
Zupełnie tak samo zastrzega się i prof. Rozwadowski w swym »Szkicu wymowy polskiej« (MPKJ I), że jakkolwiek podaje wymowę »polską«, jak głosi tytuł, jednak z różnych powodów postanowił w swym szkicu mówić tylko o wymowie klas wykształconych zachodniej Galicji, opierając się przytem przede wszystkiem na swojem własnem wymawianiu (str. 96).