terminów gramatycznych online
szereg głosek
Język: polski
- Głosownia: Mał/1879
- Historyczna fonetyka czyli głosownia: Rozw/1923
- Oddział III. Wyjątek z gramatyki samskrytu: SkorM/1816
- Pismo i wymawianie: SkorM/1828
- Prawidła samogłoskowe: Malin/1869
- Szczególniejsze prawidła wymawiania: SkorM/1828
Cytaty
Co się przyjętego o uporządkowaniu postaci układu dotyczy, Abecadło Diewa nagari nad wszystkiemi dotąd znanemi ma pierwszeństwo. W niém albowiem spółgłoski rozłożone są na pięć szeregów. Każdy z tych szeregów zawiera w sobie po pięć postaci; [...] Wszystkie postacie każdego z pięciu szeregów, wymawiają się jednakowym organem; druga i czwarta postać są oddechowemi pierwszej i trzeciej, a piąta jest nosową.
Spółgłoski podług organów mowy, jakiemi się wymawiają, są uporządkowane, i w tym względzie przedstawiają pięć szeregów czyli klas.
श sia, czyta się jak wolno aspirowane sia, (polskie ś) i do podniebiennego szeregu należy; [...].
Postawione wyżéj samogłoski czyste i jotowane rozkłádámy na tak zwane szeregi, t. j. skale wzajemnego pokrewieństwa w stopniowaniu. Odpowiednio do trzech głównych samogłosek a, i, u, stojących na krańcach skali samogłoskowéj, będziemy téż rozróżniali trzy szeregi stopniowaniá: szereg A, szereg I i szereg U, a mianowicie: szeregiem A nazwiemy ten rząd samogłosek czystych i jotowanych, w które samogłoska a przemienić się zdolną, już to postępowo, już to wstecznie się stopniując; szeregiem I nazwiemy ten zbiór samogłosek, który do samogłoski i w tym samym stoji stosunku itd.
Trzeci i następne szeregi aż do szóstego - są to wszystko głoski właściwie językowo-zębowe; tylko dla krótkości terminologii mamy je tu objęte pod ogólną nazwą "zębowych".
§ 78. Szereg sz ż cz.