Słownik historyczny
terminów gramatycznych online

końcówka przymiotnikowa

Hasło w cytatach: końcówka przymiotnika, końcówki przymiotnikowe, przymiotnikowe końcówki
Język: polski
Dział: Fleksja (współcześnie)
  • Część II. Rozdz. 2. Odmiany. (Fleksya) : Jes/1886
  • Część trzecia. Rzecz o słowach: Such/1849
  • Dział X. Końcówki przymiotnikowe i zbiorowe na two stwo, rzecz. wspólnych: Oż/1883
  • Nauka o słowach i ich odmianach: Łaz/1861
  • O stanowczem a niezbędnem odróżnianiu h od ch czyli łac. kh: Oż/1883
  • Rad, Rada, Rado-ść: Oż/1883

Cytaty

Przymiotniki [...] niedorodzajowe, które jeszcze rzeczownikowy krój dochowały w Mianowniku l. poj., a témi są [...] te, które w rodz. nij. już przymiotnikową końcówkę -e przybrały.

Rozróżnić przecież należy końcówkę rzeczownikową -em od przymiotnikowéj -ym (-im).

[...] Końcówki rzeczowników, mianowicie w 1, 4 i 5. przypadku liczby mnogiéj, zależą także od ich znaczenia; pod tym względem dzielą się rzeczowniki na osobowo-męskie i rzeczowe: [...] do rzeczowych zaś należą tylko imiona zbiorowe ludzi (np. naród, lud), imiona niewiast (np. kobieta, pani, matka, panna), imiona źwierząt jakiego bądź rodzaju (np. koń, wilk, klacz, cielę), i imiona wszystkich rzeczy zmysłowych i myślnych [...]. Ten podział jest ważny w gramatyce, ponieważ do tego znaczenia rzeczowników stosują się także końcówki zaimków, przymiotników, liczebników i czasowników [...].

[…] Rzeczowniki; hrabia, burgrabia, margrabia, sędzia, przybierają obok tejże odmiany, w 2, 3 i 4 p. także końcówki przymiotnikowe […].

Rząd-ca, Rząd-czyni; a nie Rządź-ca, Rządź-czyni, i złożone pod nad i t. d. Wychod-ca, a nie Wychodź-ca, Nagrod-ca, a nie Nagrodź-ca; Wyrod-ca a nie Wyrodź-ca; Rodowod-ca, a nie Rodowodź-ca, i wiele podobnych. Wyjątek stanowią przymiotnikowe końcówki jeżeli rzeczownik chcemy wymówić jak przymiotnik na ki; wtedy pierwotne d opuszczamy, a na tem miejscu dobieramy pochodne przyciskowe dz, np. mówimy Gród, grodowy i grodź-ki, ulica Grodź-ka, zamiast grodu albo grodowa, jak mamy sad, sadowa.

Zatem na te dwie spółgłoski nie mamy wcale końcówek przymiotnikowych.

Dział X. Końcówki przymiotnikowe i zbiorowe na two stwo, rzecz. wspólnych.

Zaimkową zaś nazywa się dlatego, że jak zaraz niżej zobaczymy, zaimki podług niej odmieniają­ce się, nie mają końcówek przymiotnikowych.