terminów gramatycznych online
okoliczność przyczyny
Cytaty
[…] Z z 2gim wyraża okoliczność miejsca, skąd kto lub co pochodzi, rodu, materii z jakiéj co jest zrobione, początku, [okoliczność] przyczyny, sposobu, względu, wydziału, czasu […]; z 6tym złączenia lub spólności.
Okoliczność przyczyny, powodu, poznaki, celu; np. Drży z zimna. — Dzieci rodziców słuchać powinny z miłości. — Poznać ptaszka po śpiéwie. — Podróżują jedni dla rozrywki, drudzy dla spraw jakich, inni dla nauki.
[…] W tém zdaniu do orzeczenia podziękował, należą wyrazy ,,za zbawienną radę", odpowiadające na pytanie za co? czyli oznaczające przyczynę dla czego podziękował; takie wyrazy nazywamy okolicznością przyczyny.
[…] Jak widzimy, 6. przyp. pierwotnie i w dalszym swym rozwoju oznacza różne okoliczności: sposobu, przyczyny, miejsca, czasu: jest więc pierwotnie przypadkiem nierządzonym i takim przeważnie po dziś dzień pozostał. Gdzie zaś się używa jako dopełnienie bliższe [...] czy dalsze [...] czasowników, a więc jako przypadek rządzony, tam również łatwo daje się wyjaśnić z pierwotnego znaczenia narzędnika; albowiem nawet jako dopełnienie oznacza przedmiot taki, który równocześnie można sobie wyobrazić jako narzędzie lub środek czynności.