terminów gramatycznych online
głoska większa
Język: polski
Cytaty
Głoski naszé, albo są większé np. A, B albo mniejszé np. a, b.
Pokazuję: 1. gdzie się mają pisać Głoski większé 2. gdzie się mają pisać Samogłoski otwarté, gdzie ściśnioné, gdzie nosowé, gdzie i, y, j 3. gdzie pisać Dwugłoski lub Trójgłoski. 4. gdzie pisać Spółgłoski już twardé, już miękkié, a gdzie podwójné.
W Polskiém zwyczajném abécadle, głoski większé są: A Ą [...]: mniejszé zaś: A á ą [...]
Pisze się głoska większa: 1) na początku pisma [...].
Większa głoska pisze się, 141.
Głoski większe.
Powiedzieliśmy wyżéj […], głoski dzielą się na większe i mniejsze; uważajmy teraz, że: głoski mniejsze wszędzie się piszą; większe zaś tylko w napisach książek, pieniędzy, słupów czyli kolumn, nagrobków: częściéj przy inszych mniejszych głoskach, jedna początkowa kładzie się większa, jako to: 1) na początku pisma; 2) na początku okresu; 3) od ustępu; 4) na początku każdego wiérsza poetycznego; 5) w szczególnych imionach bogów, ludzi, urzędów, części świata, krajów, miast itp. [...]. 6) w pospolitych imionach, szczególnym osobom, przez poważanie dawanych [...].
Głoski większe, różniące się wielkością i kształtem od mniejszych, piszą się: 1e. U początku pisma. 2e. Po kropce, od ustępu, tudzież u początku wyrazu każdej linii wiersza poetyckiego. 3e. W nazwiskach szczegulnych krajów, wód, gór, miast, lub innych siedlisk i rzeczy, nie mniej osób i ich urzędów.