of Grammatical Terms online
rodzaj żeński
- Mownia: Morz/1857
- Słownik, tom X (Wyg-Ż): Dor/1958–1969
Rodzaj gramatyczny jest kategorią gramatyczną obejmującą w pol. wszystkie odmienne części mowy [...]. Podstawowym kryterium, na podstawie którego dokonuje się podziału rzeczowników na klasy rodzajowe, jest więc kryterium syntaktyczne. Kryterium to pozwala na wyróżnienie w jęz. pol. co najmniej pięciu klas rodzajowych rzeczownika: 1. rzeczowniki męsko-osobowe. 2. męskożywotne. 3. męskonieżywotne. 4. nijakie. 5. żeńskie.
Quotations
Dwa są rodzaje istot wedle płci: męski i żeński, ale są także istoty bezpłciowe, jakiemi są wszystkie rzeczy martwe, lub co do płci obojętne, — rodzaje też istotników są trzy: męski, żeński, oraz nijaki.
Końcówka na spółgłoski miękkie następujące: w’, ź dź, ć, przypada zwykle rodzajowi żeńskiemu (…). Żeński ma końcówkę samogłoskową a, i (…).
Żeński [...]∆Rodzaj żeński, końcówka żeńska «właściwość rzeczowników ujawniająca się w formach ich odmiany i w związkach zgody z odnoszącymi się do nich zaimkami, przymiotnikami: ta wysoka jabłoń, o tej wysokiej jabłoni, bez związku z żeńskością fizyczną (płcią) desygnatu określanego rzeczownika».