terminów gramatycznych online
język fleksyjny
Język: polski
Cytaty
To włáśnie krzyżowanie się końcówek a ráczéj znamion liczbowych i skłonnikowych, i te przechadzki znamion z jednéj liczby do drugiéj, i ten niedostatek znamion dlá każdego skłonnika w szczególności, sprawił, że dzisiejsi badácze mowy ludzkiéj jafecką rodzinę językową policzyli do rzędu skłonnikowych czyli fleksyjnych języków, którą, jako téż i semicką rodzinę językową odróżniają od rodziny chamickiéj językowéj, a w szczególności od języków, które nazywają zlepkowemi (agglutinirende Sprachen), w których znamię liczby mnogiéj jest przy każdym skłonniku wyraźnie i odrębnie oznaczone.
Fleksja czyli odmiana imion i słów należy do zasadniczych właściwości języków indoeuropejskich. Stąd też noszą one nazwę języków odmieniających albo fleksyjnych.
Fleksyjny przym. od Fleksja Właściwości F. języka (=odmienniowe). Język F. (= posiadający odmianę imion i słów). <p. Fleksja>
Fleksyjny ∆ Języki fleksyjne «grupa języków mających zasób form gramatycznych służących do wyrażania stosunków międzywyrazowych w zdaniu»: W językach fleksyjnych nie ma tak ostrych granic między realnoznaczeniowymi a funkcjonalnymi elementami wyrazów jak w językach aglutynacyjnych. DOR. Gram. I, 27. Tak więc, jedną z cech języka, którym mówimy, a który należy do klasy języków fleksyjnych, jest wielka obfitość i różnorakość elementów formalnych, będących znamionami przypadków. Jęz. Pol. 1925, s. 98. [...] // SW.