Słownik historyczny
terminów gramatycznych online

liczebnik podziałowy

Hasło w cytatach: liczebniki podziałowe, podziałowy liczebnik
Język: polski

Cytaty

Podziałowe liczebniki (distributiva) polskie są: po jednemu (jednym), po jednéj; po dwóch, po dwa, po dwie, po dwoje.

Tak oznaczone jak i nieoznaczone liczebniki ze względu na ich znaczenie są: a) zbiorowe, oznaczające zbiór istot jednego gatunku, ale różnego rodzaju pod względem gramatycznym, t.j. jedne męzkie a drugie żeńskiego rodzaju […]; b) ilorakie czyli gatunkowe, wskazujące liczbę gatunków jakiéj istoty, na pytanie iloraki? wieloraki? [...]; c) wielokrotne czyli częstotliwe, oznaczające powtarzanie rzeczy i czynności, na pytanie ilokrotny? [...]; d) podziałowe, oznaczające równy podział istot [...].

Liczebniki podziałowe są takie, które odpowiadają na pytanie: po ile? Liczebniki podziałowe są następujące: po jednemu, po jednej, po dwóch, po dwa, po dwoje, po trzech, po trzy, po troje [...]

Podziałowe liczebniki (distributiva) polskie są: po jednemu (jednym), po jednéj; po dwóch, po dwa, po dwie, po dwoje.

Zamiast liczebników podziałowych (na prz.: po jednem, po dwa, po trzy i t.d.) używa się liczebników głównych z przyimkiem a: na prz.: a um (po jednem), a dois (po dwa), a dez (po dziesięć).

§ 79. VI. Liczebniki podziałowe. Szliśmy po dwóch; dostaliśmy po sześć jabłek; z każdego drzewa zerwano po cztery owoce na próbę; po stu żołnierzy powołano z każdego miasta. Liczebniki: po dwóch, po sześć, po cztery, po stu i t. d. oznaczają, po ile jednostek z większej jakiejś liczby jest przedmiotem naszej mowy. Odpowiadamy niemi na pytanie: po ile?

[Liczebniki] Podziałowe – polskie:

po jednemu, po jednem, po jednej

po dwóch, po dwa, po dwie