Historical dictionary
of grammatical terms online

kończyć (się)

Language: polski

Quotations

[Słowa] Wyłącz kończące się na, wszy, gdzie, w, dla uczciwości do poprzedzającej sylaby odkładane bywa, n. p. uczciw-szy.

O nakłanianiu się słòw Polskich. I. Substantiva kończące się na ca, ja, la, sza, w niektórych spadkach kończą się na i, lub y, w tych dobrze się też kończą na e.

I. Substantiva kończące się na ca, ja, la, sza, w niektórych spadkach kończą się na i, lub y, w tych dobrze się też kończą na e.

O nakłanianiu się słòw Polskich. I. Substantiva kończące się na ca, ja, la, sza, w niektórych spadkach kończą się na i, lub y.

Litera Г. wymawia się różnie [...] jak Х. w mianującym małej liczby (nominativus numeri singularis.) Богъ, i w Cudzoziemskich kończących się na угръ: Санкпетербургъ, Peterburg.

Podobne zatrudnienie w używaniu liter Е. i Ѣ. zachodzi [...] we wszystkich dawających spadkach małej liczby, w przekładalnych małej także liczby pierwszego skłonienia i drugiego (in omnibus dativis casibus numeri singularis primae, in casibus praepositionis etiam numeri singularis primae declinationis et secundae) procz kończących się na I.

Imiona, które kończą się na Ъ. w Rodzącym spadku Małej Liczby przemieniaią Ъ na A .

Poetowie opuszczają to 'S jeśli rzeczownik któremuby się dodać powinno było, kończy się na S.

Wyrazy kończące się na ous, mają trzecią od końca długą.