Słownik historyczny
terminów gramatycznych online

przymiotnik nieforemny

Hasło w cytatach: nieforemny przymiotnik, przymiotnik nieforémny, przymiotniki nieforemne
Język: polski
Dział: Morfologia (współcześnie)
  • Części mowy odmienne: Malecz/1882
  • Część II. O Przymiotnikach: Mucz/1825
  • O przymiotnikach: Ryk/1850
  • Przypisy na klassę drugą: Kop/1780
  • Rozdział III. O stopniowaniu przymiotników polskich i łacińskich: tudzież o postaciach gramatycznych: Kop/1785

Cytaty

Powtóré, jak mało jest przymiotników nieforémnych jako to lekki, lżéjszy, nájlżéjszy.

Wyszczególniá się zwyczáj Polski Stopniowaniá Przymiotników, tak forémnych, jak nieforémnych, tak przez trzy zwyczajné Stopnie, jak przez inszé sposoby.

O stopniowaniu przymiotników. Przymiotniki polskie stopniują się albo foremnie albo nieforemnie […]. 8) Nieforemne przymiotniki. 1. Dobry, lepszy, najlepszy. 2. Lekki, lżejszy, najlżejszy […]. 3. Mały, mniejszy, najmniejszy. 4. Miąższy, albo mięższy tj. gruby, jest stopień wyższy; stopień równy zaginął, był on podobno miąski, mięższy, miężczejszy tj. grubszy. 5. Pierwszy, jest stopień wyższy, który nie ma równego. 6. Wielki, większy, największy. 7. Zły, gorszy, najgorszy.

Przymiotniki [...] Następujące są nieforemne w obu językach: bad, zły, worse, gorszy, worst, najgorszy; good, dobry, better, lepszy, best, najlepszy; little, mały, less, mniéjszy, least, najmniéjszy; many, wiele, more, więcej, most, najwięcéj.

Że stopień wyższy i najwyższy są zupełnie odmiennemi od stopnia równego i dlatego też nazywają się te przymiotniki nieforemnemi; przymiotnik np. mały, gdyby był foremnym, miałby stopnie: mały-szy, naj-małyszy.