terminów gramatycznych online
domyślnik
Język: polski
Cytaty
(…..) Domyślnik oznacza, że wyrazy jakie zostały opuszczone i że trzeba się ich domyślać […].
Domyślnik (....).
Domyślnik, (....) wskazuje opuszczenie wyrazów do wyjaśnienia rzeczy potrzebnych, których czytelnik domyślać się ma.
Domyślnik .... Kropki wyrażąjące opuszczenie wyrazów.
Odznaczamy je [zdanie wtrącone], gdy jest obszerniejsze lub gdy podnieść chcemy jego znaczenie, dwoma domyślnikami lub nawiasem, wreszcie dwoma przecinkami, n. p. Opierając się ręką o ścianę, trafiłem na wyżłobienie i znalazłem w niém kawałki szkła potłuczonego — musiał tu więc być człowiek — i oto ujrzałem się w próżnéj przestrzeni, mającéj obwodu kilkanaście kroków. (Goszcz.).
KROPKI czyli DOMYŚLNIK Kropki wyrażają, że mówiący nie wypowiada wszystkiego, co powinien, lub coby sobie powiedzieć życzył, lecz myśl zawiesza w milczeniu: zamilczenie to, czyli raczej brak tego, co miał powiedzieć, kropkami oznacza, np. Pan... przesłął i wiadomość o...
Znaki pisarskie. 1. Przecinek , 2. Średnik ; 3. Dwukropek : 4. Kropka . 5. Pytajnik ? 6. Wykrzyknik ! 7. Myślnik — 8. Domyślnik .... 9. Nawias () [] 10. Cudzysłów „“ 11. Łącznik - 12. Odsyłacz ) a) ) i t. p.
Wyraz: trzeba był dawniéj rzeczownikiem i znaczył tyle, co: ofiara, konieczność, niczém się téż nie różni od swego pochodnego: potrzeba. Podobnież ma się rzecz z wyrażeniem: można (jest, było, będzie) gdzie: można jest znowu przymiotnikiem rodzaju żeńskiego z domyślnikiem rzecz.
(....) Kropki jako domyślnik. Znak ten wskazuje, że trzeba się domyśléć jakichś wypuszczonych wyrazów lub liter, a w czytaniu myśl dowolnie dopełnić sobie można.