terminów gramatycznych online
kropki wielokropek
Cytaty
Domyślnik .... Kropki wyrażąjące opuszczenie wyrazów.
Znaki przestankowe są: kropka (.), przecinek (,), średnik (;), dwukropek (:), znak pytania (?), znak wykrzyknięcia (!), zwrotnik (—), kropki czyli myślnik [...], nawias ( ), przytocznik („ “) i łącznik (- albo ,,).
Kropki czyli myślnik […]. Kropki są znakiem zamyślenia i nagłego przerwania mowy […].
[...] Kropki są znakiem zamyślenia i nagłego przerwania mowy; kładą się zazwyczaj: 1). Po każdém zamyśleniu i zastanowieniu się, zwłaszcza, gdy nieoczekiwana myśl po niém następuje [...]. 2). Gdy nad jakim ważnym przedmiotem chcemy zatrzymać myśl i uwagę czytelnika, lub gdy mu zostawiamy coś do domyślenia się [...]. 3). Gdy mowę zaczętą przerywamy i wcale jej nie dokończamy [...]. 4). Gdy mowę stopniowo zwalniamy, kładziemy kropki dla oznaczenia malejących sił albo własności jakiego przedmiotu [...].
Kropki (....). Tym znakiem okazujemy, że mówiący nie wypowiada wszystkiego, coby mógł lub może życzył sobie powiedzieć, i że więc milczeniem zastępuje mówienie. A zatem między kropkami a myślnikiem mała jest różnica. np. Świat mój jeszcze nie rozparł się w polu, nie wyrósł na olbrzyma; łaknie dotąd chleba i wygód; ale przyjdą czasy....Krasiń.
Kropki .[...] Kilka kropek położonych po sobie oznaczają, że myśli nasze wypowiadamy z wahaniem, z uniesieniem radości lub bólu, który tę myśl plącze, urywa niedopowiedzianą jeszcze zupełnie. [...] Kropki takie zastępują także pojedyncze wyrazy dla przyzwoitości pisma, lub innych względów opuszczone, a do domyślenia się łatwe.
KROPKI czyli DOMYŚLNIK Kropki wyrażają, że mówiący nie wypowiada wszystkiego, co powinien, lub coby sobie powiedzieć życzył, lecz myśl zawiesza w milczeniu: zamilczenie to, czyli raczej brak tego, co miał powiedzieć, kropkami oznacza, np. Pan... przesłął i wiadomość o...
Kropki-... gdy zdanie nie całe urywkowo tylko wypisujemy od innych, lub opowiadamy.
(....) Kropki jako domyślnik. Znak ten wskazuje, że trzeba się domyśléć jakichś wypuszczonych wyrazów lub liter, a w czytaniu myśl dowolnie dopełnić sobie można.
Kropki, wielokropek (...).
§ 201. Przyjaciel mój... jakie słodkie wspomnienie... przyjaciel mój uratował m i życie [...].
Kropki (...) oznaczają, że mówiący nie wypowiada wszystkiego, coby mógł lub coby chciał powiedzieć, i że milczeniem zastępuje mówienie.
Znaki pisarskie
(Signaes graphicos — Pontuação) [...]
Kropki ..... Ponto de reticencia [...].