Słownik historyczny
terminów gramatycznych online

znak pisarski

Hasło w cytatach: znaki pisarskie
Język: polski
Dział: Interpunkcja (współcześnie)

Cytaty

Nazywam dla tego znakami pisownemi a nie pisarskiemi, że te znaki należą do pisowni, a nie do urzędu pisarskiego.

Znak ten pisarski, to jest linijka podłużna (-) mieszczona między spółgłoską a samogłoską, od któréj ją oderwać chcemy (z-iścić, z-ima, bez-imienny), będzie zapewne dostatecznym, skoro do niego przywiążemy takie znaczenie [...]

Większe początkowe litery piszą się: 1. W piérwszém słowie pisma, i w piérwszém słowie od ustępu, chociażby ten nie po kropce ale po innym znaku pisarskim następował.

§. 2. Znaki pisarskie.

Znokay rasztu ira tie, kurie diadas terp żodziu: lenkiszkay wadynas:

Przecinek (,) Mażas perstojams skaytyme.

Srzednik (;) Didesnis' bałsu nuleydymas.

Wszystkie znaki pisarskie na trzy klassy podzielić możemy:

1.na znaki uczucia (affektu): wykrzyknik (!) i znak zapytania (?).

2.na znaki rozłącznych wyobrażeń: przecinek (,), średnik (;), dwukropek (:) kropka (.) znaki opuszczonych wyrazów (:::::) nawias ( ) znak rozłączny (-) znaki innéj osoby mówiącej (=||).

3.na znaki wskazujące przypadkową okoliczność: łącznik (-) apostrof (‘) czyli wyrzutnik, cudzysłów („ “).

Pod wyrazem Pisownia rozumiemy prawidła poprawnego pisania. Prawidła te ściągają się albo do samych wyrazów, albo do znaków niezawisłych od głosek, które pisane przy wyrazach, mają swoje znaczenie. Znaki te nazywają się znakami pisarskiemi.

Znaki pisarskie wskazują, jakich przestanków i jakiego gdzie głosu w mowie użyć należy.

O użyciu znaków pisarskich. Do dokładności pisma bardzo wiele się przyczynia właściwe użycie znaków przestanków, pisarskiemi zwanych, bo te znaki pomagają wyrazom do wydania lepiéj wszystkich poruszeń uczucia naszego i pokazują, jak przez różne zawieszenia i odmiany głosu, możemy jasno te uczucia i myśli nasze wypowiadać drugim, i mocniejsze na ich duszy i umyśle wywierać wrażenie.

[…] Przestanki w mowie oznaczają się w piśmie znakami pisarskiemi, z których używańsze są: przecinek (,), średnik (;), dwukropek (:), punkt (.), znak zapytania (?), znak wykrzyknienia (!).

Zdanie składa się z dwóch części, podmiotu i orzeczenia; między podmiotem a orzeczeniem nie piszemy żadnego znaku pisarskiego, a na końcu zdania kładzie się punkt.

Dopełnienie nie oddziela się żadnym znakiem pisarskim od podmiotu i orzeczenia.

Oprócz liter rozróżniamy jeszcze w piśmie znaki, które się znakami pisarskimi nazywają. Zapomocą znaków pisarskich żadnych brzmień nie wyrażamy. Znaki pisarskie służą do należytego zrozumienia i do lepszego odczytania tego, co jest napisane. Znaki pisarskie nazywają się znakami przecinkowymi, są zaś następujące: 1. Przecinek , 2. Średnik ; 3. Dwukropek : 4. Punkt czyli kropka . 5. Znak zapytania ? 6. Znak wykrzyknienia, wykrzyknik ! 7. Myślnik — 9. Kropki czyli domyślnik ... 9. Nawias () 10. Cudzysłów „ ” 11. Łącznik - albo —

Znaki pisarskie. 1. Przecinek , 2. Średnik ; 3. Dwukropek : 4. Kropka . 5. Pytajnik ? 6. Wykrzyknik ! 7. Myślnik — 8. Domyślnik .... 9. Nawias () [] 10. Cudzysłów„“ 11. Łącznik - 12. Odsyłacz ) a) ) i t. p.

Jloczas ma pierwszeństwo przed pisownią i znakami pisarskiemi, czyli przecinkowaniem u wszystkich cywilizowanych narodów w ogóle.

Znaki pisarskie do zdań i okresów należące.

Jakiż znak pisarski kładzie się po zdaniu twierdzącém? pytającém? rozkazowém? wykrzyknikowém?

Словосочиненіе заключаетъ въ себѣ правила. [...] 4) Употребленія знаковъ препинанія (Użycia znaków pisarskich).

II. Znaki pisarskie.

Przecinek (,).

§ 190. Grab należy do najtwardszych drzew, które rosną w naszych lasach [...].

Znaki pisarskie

(Signaes graphicos — Pontuação)

Przecinek , Virgula