terminów gramatycznych online
forma męskoosobowa
Język: polski
- Dialekty języka polskiego: Nitsch/1923
- Fleksja: PolTerm/1921, Król/1922
- IV. Rozwój polskiej terminologii gramatycznej po Kopczyńskim: Kor/1961
- Koniugacja (Końcowki osobowe, System koniugacyjny...Aoryst. Imperfekt ... Strona bierna. Inne formy złożone): Łoś III/1927
- Słownik, tom IV (L-Nić): Dor/1958–1969
Cytaty
Przymiotnik. Formy rzeczownikowe przymiotników. Formy męskoosobowe i rzeczowe w deklinacji przymiotników.
Formy przymiotników. Formy rzeczownikowe [...] Formy męskoosobowe i rzeczowe w dekl. przymiot. M. dobrzy, mili (ludzie)... dobre, miłe (przedmioty)
Przedewszystkjem trafiają się tu jeszcze, zwłaszcza w częściach wielkopolskich, męskoosobowe formy zaimków i przymiotników [...].
W formie męskoosobowej N. pl. imiesłowy na -’an niejednakowo brzmiały w zależności od tego, czy -’a pochodziło z -ě, czy też z -ěja, -ija lub -ja: zapomnieni, obejrzeni ale roześmiani, rozlani, zziajani, skalani.
Męskoosobowy jęz. Forma, kategoria męskoosobowa, rodzaj męskoosobowy «w dzisiejszej gramatyce polskiej: forma, kategoria, rodzaj odnoszące się do osób płci męskiej»: Gdzie nie ma możności odwołania się do liczby pojedynczej, tam kwestia rodzaju gramatycznego — poza stwierdzeniem, że nie ma się do czynienia z kategorią męskoosobową — upada. DOR. Rozm. II, 123. W liczbie mnogiej język polski nie rozróżnia rodzaju męskiego, żeńskiego i nijakiego, lecz tylko rodzaj męskoosobowy i rzeczowy. SZOBER. Gram. 119.
Z chwilą uzyskania niepodległości i organizowania na nowo szkolnictwa polskiego przystępując do nauczania języka ojczystego językoznawcy polscy na zjeździe w roku 1921 uchwalili zrąb terminologii gramatycznej [...].
Fleksja, deklinacja męska, żeńska nijaka, odmiana, forma męskoosobowa, rzeczowa, rzeczownikowa przymiotników [...].