terminów gramatycznych online
imiosłów
Język: polski
Cytaty
Imiosłowy. Zwyczajné: będący, á, é. Osobliwé: bądąc, bywszy.
Natura, podziáł i własności Imiosłowu. Pokazuje się z samégo nazwiska téj części mowy, że Imiosłów, jest częścią Imié, częścią słowo, dlatégo też przyszliśmy zakończénia jego do form słownych.
Mowa ludzka składa się z wyrazów. Wyrazy dzielą się na części mowy, a te są odmienne i nieodmienne. Odmienne 1. Rzeczownik [...] 2. Przymiotnik [....] 3. Zaimek [...] 4. Liczbownik [...] 5. Słowo [...]6. Imiosłów [...] 7. Przysłówek odmienny: pięknie, piękniej, najpiękniej, nieodmienny: nader, jeszcze, zgoła, Nieodmienne 8. Przyimek [...] 9. Spojnik [...], 10. Wykrzyknik.
Przez Czasy odmienia się tylko Słowo i Imiosłow.
Imiosłow (str. 5.) czyli Przymiotnik słowowy, jest dwojaki, osobliwy i zwyczajny, pierwszy nieodmienny, drugi odmienny.
Samogłoskę e w imiósłowach czasowników pierwotnych spółgłoską zakończonych i pochodnych na -i przed przyrostkiem -na stojącą możnaby i tak wytłómaczyć, że ta klasa czasowników imiesłów bierny czasu przeszłego nie przyrostkiem -na ale przyrosikiem -ana tworzy.
Fakultatywności rodzimej terminologii gramatycznej położył tamę podręcznik polszczyzny O. Kopczyńskiego [...].
Coniugatio — czasowanie [...], participium flexible — imiesłów, uczestnik (t. 2, przyp.), %imiosłów% (wyd. z r. 1817) zwyczajny, inflexible — osobliwy, activum — czynny, passivum — bierny [...].