terminów gramatycznych online
krótło
Język: polski
- Do łaskawego czytelnika: SkorM/1828
- Poprzednicze rozprawy. Rzecz o archiwach: SkorM/1816
- Słownik, cz. I (A - O): SWil/1861
- Słownik, t. 2: H-M: SW/1900-1927
- Wstęp (+ Tabella): SkorM/1816
Cytaty
Że zaś piszą prawie wszystko w mowie wiązanéj, [...] usiłując aby koniecznie na jednej stronie liścia, dwie lub więcej slog, to jest: obrazów myśli, które cztery, sześć, lub ośm wierszy obejmują, umieścili lub też dla umieszczenia na mniejszej ilości deszczółek, więcej rzeczy; z tych powodów wiele używają krotel, któremi nie tylko zgłoski, ale nawet całkowite wyrazy, malują.
[...] Te znaki kroteł przy wszystkich współgłoskach czyli syllabach są jednakowe np. ka, kî kï ku, kr, krû, krü, kilû [...].
Jest to raczéj rys dzieła kilko-tomowego, na ogólnych prawidłach wsparty i Tablicami dawnych i teraźniejszych pismiennych postaci, kroteł, znaków i t. d. objaśniony.
[...] Należało przeszło 600. arkuszy Samskrytu własnoręcznie przepisać, zdecyphrować, przełożyć, wymawianie każdéj pismiennej postaci i krótła dwóch tak od siebie innemi dialektami przedzielonych mów lub dialektów, pomiędzy sobą skojarzyć.
[...] I oddaliwszy się naprzód, zaczynając od linii prostopadłych czyli pionowych, późniéj od samogłosek, dwugłosek, głosek prostych i składanych, czyli króteł, wyraźnym i donośnym głosem woła, naprzykład: a kart, a krótkie; â dirg, â długie; [...].
Krótło, ob. Skrócenie.
X Krótło, a lm. a, X Krotło, X Krotły lm. skrócenie (w piśmie). <KRO(T)>.