Słownik historyczny
terminów gramatycznych online

okoliczniak

Język: polski
Dział: Części mowy (współcześnie)
  • III. Krystalizowanie się polskiej terminologii gramatycznej w czasach Oświecenia: Kor/1961
  • O pismowni w języku polskim: Prz/1816
  • O wywodni słow w polszczyźnie: Prz/1816
  • Słownik: Kor/1961

Cytaty

Podobnie przyjąłem w pismowaniu Okoliczniakow stopniowanych ze zwyczajną zakończką na EY, zamienianie tego EY na IY lub I, jako u nas prożnującego w piśmie i na ucho nie wydawanego np. baczniy, najbaczni, srożyy, najsrożyy, lepiy, naylepi i t. d.

Nic nie powiem o szeregowaniu części mowy, bo jeszcze jest zagadką, czy lepij przedstawiać słowa nienakłoniebne przed nakłoniebnemi, czy odwrotnie? [...] Podział na cztery nakłoniebne, i tyleż nienakłoniebnych, mogłby bydź poprawionym, bo Okoliczniak (Adverbium) po wielkij części nakłania się przez stopnie, np biało, bieliy, najbieli i t. d.

Adverbium (Nebenwort) Okoliczniak.

O ile jednak neologizmy Szumskiego utrzymane były w granicach zdrowego rozsądku, to nie można tego powiedzieć o całym ich zestawie u J. Przybylskiego [...].

Nomen substantivum proprium — samowłasne (s. 63), concretum — istotnik podzmysłownik, abstractum — umysłownik (s. 95); pronomen demonstrativum — zaimię wskazywalne (s. 262); verbum — głagoł, adverbium — okoliczniak, praepositio — przedzak, coniunctio — spajak, interiectio — natrącak.

Adverbium cf. przysłowie, adwerbium, przysłówek, okoliczniak, miot, dosprawian.