Słownik historyczny
terminów gramatycznych online

przysłówek przymiotnikowy

Hasło w cytatach: przysłowek przymiotnikowy, przysłówki przymiotnikowe
Język: polski
Dział: Fleksja (współcześnie)

Cytaty

Przysłowek. Jak się przysłowki od imion i słow wywodzą, jak się stopniują przymiotnikowe i jak różne zakończenia maią podług wyrażonych okoliczności, naylepiey wyobrażaią przykłady.

Ponieważ okoliczności, które oznaczają przysłówki, muszą się koniecznie odnosić do osób albo do rzeczy i pomysłów, do przymiotów, liczb i stosunków rozmaitych przedmiotów i ich własności, przeto podzielić można przysłówki: 1). Na rzeczownikowe. 2). Na przymiotnikowe. 3). Na liczebnikowe. 4). Na przyimkowe.

Które są przysłówki przymiotnikowe? […] Pochodzące od przymiotników. Przysłówki te tworzą się z przymiotników dwojakim sposobem: 1.) Dodając do głoski naczelnéj przymiotnika samogłoskę e i łagodząc ją albo zmieniając podług prawideł brzmienia [...]. 2.) Dodając do głoski naczelnéj przymiotnika samogłoskę o bez łagodzenia lub zmiany [...].

Czy przysłówki przymiotnikowe mają stopnie? […] Przysłówki te mają stopnie, podobnie jak przymiotniki, od których pochodzą.

Przysłówki przymiotnikowe. 1. Formy pɍiⴅotɳikove ɓerɳika bezpojimkovego lizby pojedyɳzéj v rodaju ɳijakim uƶivają sę v nasim języku v znazeɳu pɍisłóvkóv, jako to: ćiɦo, łatvo, blizko, bardo […].

[...] Pomiędzy przysłówkami rzeczownikowemi widzieliśmy nárzędniki tak liczby pojedyńczéj jako i mnogiéj, jako to: ukrádƙem, ⴅilcƙem, nurƙem lądem, morem [...] itd.; tutaj zaś pomiędzy przysłówkami przymiotnikowemi znajdujemy wpráwdzie bierniki, miejscowniki i celowniki, lecz żádnego nárzędnika [...].

Przysłówki przymiotnikowe, t.j. pochodzące od przymiotników stopniują się jak następuje: Stopień wyższy mają na éj […].

Biegły, biegła, biegło z dodaniem , tworzy się rzeczownik żeński liczby pojedyńczej, która mnogie pojęcia lub rzeczy ozncza rzadko w mnogiej używa się. Należą takowe wszystkie do 5 prawidła rz. ż, Powtóre z Biegło przez zamianę ło na le tworzą się te trzystopniowe przysłówki przymiotnikowe i przymiotniki pochodne.

Mowa polska zawiera cztery główne klasy przysłówków temi są najprzód 1 klasa.

1) Zwyczajne; które się używają przed wszystkiemi słowami i dzielą się na rozmaite odcienia.

2) Jmiesłowowe krasomówcze; wszystkie powstałe z jimiesłowów czasu terazniejszego.

3) Przymiotnikowe: z wszystkich trzyrodzajowych przymiotników powstałe.

4) Czasowe; z określeń czasu powstałe, i tworzące z przysłówków jeszcze trzyrodzajowe przymiotniki.

IIIPrzysłówki przymiotnikowe.

Powstały z przymiotników trzyrodzajowych, i stopniują się odpowiednie jak owe przymiotniki.