terminów gramatycznych online
związek zgody
Język: polski
- Nauka o zdaniu: Szob/1923
- Słowniczek: Gaert/1927
Cytaty
Związek podrzędny, oznaczany przez upodobnienie form wyrazu podrzędnego do form wyrazu nadrzędnego, nazywa się związkiem zgody.
Związkiem zgody łączą się: 1) Przymiotniki z rzeczownikami [...]. 2) zaimki przymiotne z rzeczownikami [...]. 3) liczebniki porządkowe z rzeczownikami [...]. 4) Liczebniki główne od jednego do czterech we wszystkich przypadkach i liczebniki od pięciu do tysiąca wyłącznie w dopełniaczu, celowniku, narzędniku i mianowniku [...]. 5) Liczebniki zbiorowe z rzeczownikami, ale tylko w celowniku i miejscowniku [...]. 6) Imiesłowy przymiotnikowe z rzeczownikami [...]. 7) Rzeczowniki z rzeczownikami, o ile rzeczownik, będący wyrazem podrzędnym, jest przydawką rzeczowną.
II. Stosunek wzajemny części zdania: Człony utożsamiające (określane) i odróżniające (określające). Związek członów: A. ★współrzędny (parataktyczny), formalnie spójnikowy, np. ojciec i matka... lub niepołączony, np. ojciec, matka. B. ★podrzędny (hypotaktyczny), formalnie: a) ★zgody, np. piękny kwiat; b) ★rządu, np. brzeg rzeki; c) ★przynależności, np. chcę słyszeć.
Zgody związek, p. zdanie II.