Słownik historyczny
terminów gramatycznych online

forma pokrewna

Hasło w cytatach: formy pokrewne, pokrewna forma
Język: polski
Dział: Fleksja, Morfologia, Słowotwórstwo (współcześnie)
  • Część II. Rozdz. 2. Odmiany. (Fleksya) : Jes/1886
  • Historyczna fonetyka czyli głosownia: Rozw/1923
  • Koniugacja (Końcowki osobowe, System koniugacyjny...Aoryst. Imperfekt ... Strona bierna. Inne formy złożone): Łoś III/1927

Cytaty

W wyrazach obcego pochodzenia, jak: Szwecyja, Francyja, kolacyja, Anglija, biblija, skraca się także ji na i, jakoto: Francyi, kolacyi, Anglii, biblii, dlatego należy też i w Mianowniku liczby pojedynczéj i pokrewnych mu formach, pisać te wyrazy bez j.

Wobec tego czysto fonetyczny zanik palatalizacji jest mało prawdopodobny, działały tu analogja form pokrewnych jak jeden jedna...., stare oboczne postaci saga, wiesoły (por. łuż. vjesoły).

Wobec tego czysto fonetyczny zanik palatalizacji jest mało prawdopodobny, działały tu analogja form pokrewnych jak jeden jedna...., stare oboczne postaci saga, * wiesoły (por. łuż. vjesoły).

§ 570. Formy N. sg. m. i f. w języku prapolskim zasadniczo tworzyły się tak samo, jak w stsł., oczywiście z zachowaniem polskich norm fonetycznych, a po części także z niektóremi zmianami, wywołanemi przez wpływ analogji do form pokrewnych, lub przez inne czynniki.