Słownik historyczny
terminów gramatycznych online

głoskownia gramatyka

Hasło w cytatach: głoskowniagłoskownia
Język: polski
Dział: Teoria języka, Ogólnojęzykowy (współcześnie)
  • Usprawiedliwienie: Rew/1845
  • Uwaga i naukowy rozbiór tego tytułu naszych książek: Oż/1883

Cytaty

Dosłownie tłumacząc Grammatike techne, byłoby głoskowa sztuka; bezwzględnie biorąc, wytłumaczyćby można, Głoskowość. — Gdy zaś ten rzeczownik przymiotnikowy objawia działanie, jak podobnie imiesłowowy, Głoskowanie, objawia powtarzanie czynności, czyli zbiór imiesłowu, głoskowany, a, e; przeto najlepszy jest wyraz Głoskownia [...].

Z wyrazu Głoskownia, każdy ziomek myślący, gdy się uda do źródłosłowu czyli Etymologii: głos, i do pochodnych: głoska, głoskowy, głoskowość i t. p. odgadnie znaczenie, i potrafi z niego zdać sprawę. — Z wyrazu Grammatyka, nikt bez znajomości języka Greckiego nie dojdzie, co znaczy.

Głoskownia czyli Grammatyka, takie miała pierwotne znaczenie, jakie dziś mają Elementarze; bo dotyczyła wyłącznie głosek, później dano jej pod zarząd każdą mowę, w której tylko zmieniają się głoski przypadkowaniem, czasowaniami i t. p.

Ściśle biorąc, Głoskownia ma na celu zewnętrzną formę wyrazów; obszerniéj uważając, jako w połączeniu z Logiką, teoryą Stylu, Wymowy, i Poezyi, ma na względzie nie tylko ich znaczenie, użycie właściwe, ale i trafne uszykowanie; iżby utworzyły zdanie równie zrozumiałém, jak i pełném wdzięku.

Rzeczownik od: po gr. Gramatike, po łac. z gr. Grammatica, po pol. Głoskownia, po fr. Grammaire.