Słownik historyczny
terminów gramatycznych online

średnik

Język: polski

Cytaty

2gi Znak nazywa się Średnik (media nota). Pisze się tak ; Oznacza on większą przerwę w głosie niż przecinek. Używa się dla oznaczenia środku, albo połowy złożonego periodu z dwóch albo więcej części.

Srednik, media nota.

Ostrzegają najprzód, że myśl, którą zamykają, jest zapytaniem lub wykrzyknieniem; przytém zaś zastępują albo kropkę, albo dwukropek, albo średnik, albo nakoniec przecinek.

Śrzednik kładzie się pospolicie po znakomitéj cząstce myśli, po któréj druga dopełniająca następuje.

Średnikiem (точка съ запятою) oddzielają się główne części okresu, poprzednikiem i następnikiem zwane, gdy którykolwiek z nich składa się z wyrażeń porozdzielanych przecinkami.

Średnik oznacza dłuższy przestanek w mowie i kładzie się między dwoma zdaniami współrzędnemi, czy one są same, lub téż zdaniami pobocznemi jeszcze określone.

[…] Przestanki w mowie oznaczają się w piśmie znakami pisarskiemi, z których używańsze są: przecinek (,), średnik (;), dwukropek (:), punkt (.), znak zapytania (?), znak wykrzyknienia (!).

Średnik oznacza dłuższy przestanek i większe zniżenie głosu, aniżeli przecinek. Średnik kładzie się pomiędzy dłuższemi zdaniami współrzędnemi, jeżeli jedno albo obydwa z nich mają od siebie zależne zdania poboczne, np. Nie można jasno i dokładnie pisać o rzeczy nie dobrze pojętej i zrozumianej; bo jak niepodobna poznać i opisać przedmiotu, który ciemno widzimy, tak niepodobna ciemnych myśli jasno wyrazić.

Po dłuższych zaś i zawilszych zdaniach, w których potrzeba dłuższego nieco wypoczynku i zebrania myśli, kładziemy średnik albo dwukropek.

( ;) Średnik. Przy tym znaku robi się większy nieco przestanek, niż po przecinku.

Średnik (;).

§ 193. Jeżeli chcesz być dobrym człowiekiem i czuć się szczęśliwym, unikaj próżniactwa; ta plaga ciała i duszy najsprawiedliwiej zasługuje na to, aby ją nazwać matką wszystkich występków. [...].

Średnik oznacza dłuższy przestanek, niżeli przecinek.