terminów gramatycznych online
głoska przybyszowa
- O Słowie: Malin/1869
- O postaciach gramatycznych: Malin/1869
- Wstęp do Głosowni. - Język słowiański i jego narzecza. - Abecadło wszechsłowiańskie. - Podział mowy odnośnie do Głosowni.: Malin/1869
Cytaty
[...] Jeżeli końcówka łączy się bezpośrednio s pierwiástkiem np. ula, ulem, wtedy wyráz nazywámy piérwotnym, jeżeli zaś końcówka łączy się z pogłosem przydanym do pierwiástku np. ulica, ulicą, wtedy wyráz jest pochodnym. Tak w piérwszym razie ul jak w drugim ulic nazywámy z niemiecka p niem, Stamm lub z grecka temátem wyrazu. Głoski wchodzące w skłád piérwiástku nazywámy piérwiástkowémi, wszystkie jinne %przybyszowemi%.
Przez wyrzutnią odrzucają się niekiedy głoski i zgłoski tak s piérwiástku, t. j. piérwiástkowe, jak i przybyszowe z wyrazu. Wyrzutniá w násłowiu nazywá się Aphaeresis - zesuwką, w środosłowiu wysuwką […].
[...] Że zaś w polskim języku żáden temát słówny kończyć się nie może na słabe h, jest rzecz nader prostá, gdyż ta głoska w polskim języku jest przybyszową, a każdy język słowiański poprzestaje na 3ch tylko rodzimych spółgłoskach gardłowych, np. czeski na h, k, d, gdzie g jest również głoską przybyszową.