Słownik historyczny
terminów gramatycznych online

pierwotnik

Język: polski
Dział: Słowotwórstwo (współcześnie)

Cytaty

Pierwiastek, stku, lm. stki, m. [...] 4) = gram. a) zasadnicze jądro; dźwięki wyrazu, stanowiące jego cechę i cechę wszystkich pochodników jego, ob. Źródłosłów. b) = nieuż. wyraz, z którego formują się inne przez odmianę zakończenia lub dodanie przyrostków, ob. Pierwotnik. [...].

Pochodnik, a, m. [...] , lm. i, [...] 2) = gram. wyraz uformowany z innego wyrazu, który względem niego jest pierwotnikiem; np. wyraz Bóg jest pierwotnikiem wyrazów Boży, Boski, Bogobojny i t. p. które są jego pochodnikami.

Pochodzić, , i, sn. dk. [...] B) = [...] brać swój początek, poczynać się, wieść swój ród, wypływać, rodzić się, wynikać (w tém znaczeniu używa się także sł. określone Pójść). Duch Św. pochodzi od Ojca i od Syna. Ona pochodzi z książąt. Ród Paców z Włoch pochodzi. Z lenistwa pochodzi niedostatek. Skąd to pochodzi? pochodzi stąd, żeśmy niebaczni. Wyraz ten pochodzi z łacińskiego. Wyraz Rodzeństwo pochodzi od wyrazu Ród, t. j. wyrazu rodzeństwo, pierwotnikiem jest wyraz ród. Z dobrego serca to poszło[...].